Łebcz leży w powiecie puckim koło Władysławowa. Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy to stał się własnością rycerza Gneomara. W kolejnym wieku należał już do Krzyżaków, a od 1466 roku stanowił własność królewską. Po rozbiorach znalazł się w granicach zaboru pruskiego. Do Polski powrócił dopiero w 1919 roku.
Piękna przyroda (lasy, torfowiska) oraz bliskość morza i Zatoki Puckiej, a także większych miast, sprzyjają rozwojowi turystyki na jego terenie. Miejscowość słynie z festynów, a także możliwości wędkowania – podobno można złowić tu wieelkiego szczupaka. Tak bogata historia i zmieniający się właściciele miejscowości odcisnęli swój ślad w zachowanych budynkach. Dziś można oglądać tutaj dwór z XIX wieku i kościół z lat 30 – tych XX wieku.
Dwór jest skromny, otoczony wysokim parkanem. To zabytek – ślad po rycerskich mieszkańcach Łebcza. Został zbudowany w II połowie XIX wieku, jednak dzięki późniejszym modernizacjom zatracił najbardziej atrakcyjne i zabytkowe elementy. Neobarokowy kościół św. Marcina pełni swoją funkcję od 1932 roku. Pierwszy kościół powstał w Łebczu już w 1340 roku, był murowany, kryty dachówką, wiek później stał się filią kościoła swarzewskiego, a w 1747 roku został zniszczony przez nawałnicę. Kościoła nie odbudowano, choć były takie plany. Budowa nowego rozpoczęła się w 1928 roku. Kościół św. Marcina został wybudowany w stylu neobarokowym. Posiada wieżę z hełmem dzwonowym z latarenką. Wystrój jego wnętrza pochodzi z lat 30 – tych minionego wieku. Jedną ze współczesnych i popularnych budowli w Łebczu jest natomiast fabryka zapiekanek i pizzy Dr. Oetkera.
Fotografia: www.dworypomorza.pl
czytaj więcej - kolejne ciekawostki na temat Karwi